Jubileusz XXV-lecia poświęcenia kościoła
  • Dodane przez: Robert Jahns
  • 13 listopada 2017

Jubileusz XXV-lecia poświęcenia kościoła

10 listopada 2017 roku przeżywaliśmy w naszej świątyni uroczystość Rocznicy jej poświęcenia. Tegoroczne obchody były wyjątkowe, był to bowiem srebrny jubileusz. A że rocznica okrągła, wypadało uczcić ją w wyjątkowy sposób.

Wraz z nami to wielkie święto naszej wspólnoty przeżywał J.E. Ksiądz Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź, który przewodniczył mszy dziękczynnej modląc się w intencji wszystkich budowniczych i ofiarodawców naszego kościoła. O znaczeniu jubileuszu i świątyni, na przykładzie świątyni jerozolimskiej i naszego kościoła, mówił Ksiądz Arcybiskup w swojej homilii. Podziękował on także księdzu kanonikowi Janowi i wszystkim mieszkańcom za ich "Boży upór", determinację i wytrwałość w dziele budowy, które, jak mówił Arcybiskup Metropolita, "mogą być dziś wzorem do naśladowania dla wielu". W homilii Ksiądz Arcybiskup wspomniał ponadto o kościele jako wspólnocie wierzących i nawiązał do grup duszpasterskich, które w naszej świątyni gromadzą się na modlitwie.

Szczególnym momentem uroczystej liturgii było poświęcenie i odsłonięcie pamiątkowej tablicy, na której widnieje tekst: "Księdzu Kanonikowi Janowi Troederowi i wszystkim budowniczym w XXV rocznicę poświęcenia kościoła wdzięczni parafianie. Leźno, 10 listopada 2017 r.". Do wykonaniu pamiątkowej tablicy wykorzystano czarny granit, a w jej centralnym miejscu znajduje się mosiężna bryła naszego kościoła - odnowiony mosiężny element poprzedniej dekoracji naszego tabernakulum.

W modlitwie udział wzięli księża z naszego dekanatu, m.in. Ksiądz Dziekan Czesław Las, a także ks. senior Prałat Stanisław Gackowski. Byli także: p. Burmistrz Żukowa Wojciech Kankowski, przewodniczący Rady Gminy p. Witold Szmidtke, Radny Gminy p. Jarosław Wójcik, Dyrekcja Szkoły w Leźnie, delegacja OSP Leźno, p. Leśniczy Joanna Wiśniewska. Nie mogło oczywiście zabraknąć budowniczych, dobrodziejów i fundatorów naszego kościoła, którzy wznosili naszą świątynię przed laty i tych, którzy dziś troszczą się o jej piękno i wystrój.

Po mszy świętej na placu przed kościołem był jubileuszowy tort (26,5 kg!), który był słodkim ukoronowaniem naszej pełnej radości modlitwy.

Bogu niech będą dzięki za nasz piękny kościół!